Aktualności

O Instytucie

Misja i Władze

HR Excellence

Historia

Dla mediów

Studia doktoranckie

Stopnie naukowe

Działalność naukowa

Oferta Instytutu

MCB

Wydawnictwa

Centrum Konferencyjne

Biblioteka

Użyteczne linki

Pracownicy

Galeria

Kontakt

Pomoc

Historia
 • Main-Slider-PL-12
 • Main-Slider-PL-18
 • Main-Slider-PL-10
 • Main-Slider-PL-07
 • Main-Slider-PL-08
 • Main-Slider-PL-01
 • Main-Slider-PL-03
 • Main-Slider-PL-05
 • Main-Slider-PL-02
 • Main-Slider-PL-04
 • Main-Slider-PL-14
 • Main-Slider-PL-19
 • Main-Slider-PL-20
 • Main-Slider-PL-06
 • Main-Slider-PL-09
 • Main-Slider-PL-15
 • Main-Slider-PL-13
 • Main-Slider-PL-16
home 001 24px kontakt 001 24px  mail 004 24px bip text   

BIP

Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza Polskiej Akademii Nauk (IBIB PAN) koncentruje swoje prace badawcze na dwóch głównych obszarach. Poniżej wymieniono najważniejsze zagadnienia badawcze w obrębie tych obszarów:

1. Biopomiary i komputerowe przetwarzanie danych dla poprawy diagnostyki medycznej

1.1. Biopomiary dla poprawy jakości diagnostyki medyczne

Bioczujniki i mikrosystemy do analizy wielkości biochemicznych (urządzenia typu lab-on-a-chip)Mapy elektrokardiograficzne wysokiej rozdzielczościPomiary laserowo-dopplerowskie do monitorowania i obrazowania mikroperfuzji tkanekCzasowo-rozdzielcza spektroskopia w bliskiej podczerwieni do monitorowania i obrazowania utlenowania tkanekSuche testy chemiczne i biochemiczneBadania czynności okoruchowejNieinwazyjne pomiary parametrów układu oddechowego

1.2. Komputerowe przetwarzanie danych dla poprawy jakości diagnostyki medycznej

Komputerowe wspomaganie przetwarzania obrazów w obrazowaniu medycznymAnaliza sygnałów i obrazów z wykorzystaniem teorii chaosu i geometrii fraktalnejWizualizacja i analiza trójwymiarowa struktur biologicznych w komórce i na poziomie populacji komórek oraz wizualizacja i analiza ruchliwości komórekWczesne rozpoznawanie komórek raka pęcherza moczowegoPrzetwarzanie i analiza biomedycznych baz danychAnalizy EEG i EMG

2. Wspomaganie i zastępowanie utraconych funkcji organizmu

2.1. Techniczne wspomaganie i zastępowanie utraconych funkcji organizmu

Biokompatybilne, płaskie półprzepuszczalne membrany dla zastosowań biomedycznychHodowla komórek i inżynieria tkankowa zorientowane na odbudowę wątroby i różnicowania komórek macierzystychHybrydowe biosystemy wspomagania i kontroli produkcji substancji regulacyjnych, w tym o działaniu przeciwnowotworowym i insulinyTechniki membranowe do pozaustrojowego oczyszczania krwiKsenotransplantacja wysp trzustkowychTechnologie informatyczne i telekomunikacyjne wspomagające monitorowanie i leczenie wybranych chorób przewlekłych (zwłaszcza cukrzycy)Techniczne wspomaganie leczenia zaburzeń czynności i funkcji układu oddechowegoBadanie uszkodzeń i transplantacja rdzenia kręgowegoBadanie funkcji kontrolnej motoneuronu w normie i patologiiElektroterapia w zaburzeniach rytmu serca i hemodynamiki

2.2. Modele matematyczne i symulacje komputerowe funkcjonowania narządów

Teoria transportu membranowegoTransport płynów i substancji rozpuszczanych w dializie otrzewnowej i hemodializieModelowanie komputerowe i hybrydowe wspomaganie układu krążenia i układu oddechowegoModelowe układu oddechowego człowieka i sztucznej wentylacji płucModelowanie struktury mięśni i mechanizmu generowania sił w komórkachModel "wirtualnego pacjenta" do symulacji terapii nerko-zastępczych.

 Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza Polskiej Akademii Nauk został założony w 1975 roku i jest największym centrum inżynierii biomedycznej w Polsce. Instytut ma długoletnią historię w szkoleniu i nagradzaniu młodych ekspertów inżynierii biomedycznej. Jest jedną z dwóch instytucji naukowych uprawnionych do nadawania stopnia doktora i stopnia doktora habilitowanego w tej dyscyplinie. Od 2009 roku w Instytucie prowadzone są Studia Doktoranckie. IBIB PAN jest krajowym koordynatorem Sieci Inżynierii Biomedycznej w Polsce (BIOMEN), był koordynatorem i współrealizatorem krajowego projektu Foresight dotyczącego opracowania "Scenariuszy Rozwoju Technologii Medycznych w Polsce do 2020 r.". Według oceny Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Instytut jest instytucją pierwszej kategorii, umiejscowioną na 4 pozycji spośród 53 instytucji z grupy jednostek badawczych w dziedzinie "Elektrotechnika, automatyka, elektronika oraz technologie informacyjne".

W 2008 r. IBIB PAN wszedł do nowo ustanowionego konsorcjum BIOCENTRUM Ochota, w skład którego wchodzą również: Instytut Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mossakowskiego PAN, Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN oraz Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej .

W chwili obecnej Instytut zatrudnia 140 pracowników włączając 12 profesorów zwyczajnych i 11 profesorów nadzwyczajnych.

Od 2017 r. roku struktura Instytutu składa się z 4 zakładów oraz samodzielnej Pracowni Środowiskowej:

 • ZAKŁAD I - Mikrobiosystemów Hybrydowych i Analitycznych
 • ZAKŁAD II - Biomateriałów i Systemów Biotechnologicznych
 • ZAKŁAD III - Metod Obrazowania Mózgu i Badań Czynnościowych Układu Nerwowego
 • ZAKŁAD IV - Modelowania i Wspomagania Funkcji Narządów Wewnętrznych
 • CNS Lab - Środowiskowa Pracownia Nowych Zastosowań Diagnostycznych Jądrowego Rezonansu Magnetycznego

           Zakres badań Instytutu w dziedzinie biocybernetyki i inżynierii biomedycznej odpowiada najnowszym kierunkom badań w nauce światowej, a badania te mają charakter interdyscyplinarny.

 

 INFORMACJE DODATKOWE

       
Dane kontaktowe
  Obszary badawcze

  Praca i staże

  Dokumenty

  Sprawozdania finansowe

  Zamówienia publiczne

  Logo

Lokalizacja: ul. Ks. Trojdena 4
                  02-109 Warszawa
                  POLAND

Telefon:      (+4822)6599143 - centrala,

                 (+4822) 5925900
                  (+4822)6586050,
                  (+4822)6582877

Fax:           (+4822)6597030

E-mail:       Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

WWW:        http://www.ibib.waw.pl

Dyrektor:    Prof. dr hab. inż. Adam Liebert

NIP:           525-00-09-453

Regon:       000570832

MENU

POWER Och!DOK

HR Excellence

Nagrody naukowe


Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN, ul. Ks. Trojdena 4, 02-109 Warszawa
E-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Telefon: (+48) 22 592 59 00; Fax: (+48) 22 659 70 30
Copyright(c) 2016 IBIB PAN
Wszelkie prawa zastrzeżone

-->