Aktualności

O Instytucie

Misja i Władze

HR Excellence

Studia doktoranckie

Szkoły doktorskie

Stopnie naukowe

Działalność naukowa

Oferta Instytutu

MCB

Wydawnictwa

Biblioteka

Centrum Konferencyjne

Użyteczne linki

Pracownicy

Galeria

Dla mediów

Kontakt

Pomoc

Polityka prywatności

Aktualności
home 001 24px kontakt 001 24px  mail 004 24px bip text   

Kierownik tematu

Prof. nadzw. dr hab. Tomasz Gólczewski

Cel realizacji tematu

Celem realizacji zadania są nowe zastosowania wcześniej opracowanego wirtualnego pacjenta oddechowo-krążeniowego oraz wykorzystanie wiedzy medyczno-fizjologicznej w analizie nowych danych.

• Wykorzystanie wirtualnego układu oddechowego-krążeniowego w analizie przyczyn różnic międzyosobniczych we wpływie usuwania płynu opłucnowego na proces oddychania

(współpraca z Katedrą i Kliniką Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii, WUM),

• Wykorzystanie wirtualnego układu oddechowo-krążeniowego we wstępnej analizie interakcji współwystępujących chorób płuc (POChP) i serca (niewydolność)

(współpraca z Istituto di Fisiologia Clinica, CNR, Włochy),

• Ocena parametrów hemodynamicznych u chorych z rozrusznikiem resynchronizującym – badania nieinwazyjne i analiza matematyczna wyników

(Oddział kardiologiczny oraz Ośrodek elektroterapii serca, Szpital Wolski, Warszawa).

Planowane efekty naukowe i praktyczne

Sztuczny pacjent okazał się przydatnym narzędziem w badaniach naukowych oraz w zastosowaniach edukacyjnych, co znalazło swoje odzwierciedlenie w formie zwycięstwa w pierwszej polskiej edycji nagrody Prix Galien. Planowane jest wykorzystanie tak uniwersalnego narzędzia w kolejnych zastosowaniach.

Wyniki prac poprzednich lat pokazują, że zmiany mechaniki oddychania związane z usuwaniem  płynu są zaskakująco różne u różnych pacjentów. Można mieć nadzieję, że wykorzystanie implementacji płynu opłucnowego w wirtualnym pacjencie (zadanie w 2014r.) pozwoli zanalizować ten problem.

Współistnienie choroby obturacyjnej płuc z chorobami układu krążenia staje się coraz bardziej palącym problemem (odroczony skutek wzrostu palenia papierosów w drugiej połowie XX w.). Interakcje między tymi chorobami są na tyle złożone, że nie jest możliwe ich przyczynowe analizowanie u realnych pacjentów, choćby ze względów etycznych; dlatego pacjent wirtualny jest  idealnym narzędziem.

Dodatkowym zadaniem jest analiza wyników klinicznych otrzymanych przez lekarzy pracujących również w Szpitalu Wolskim.

Realizacja celów powinna przynieść efekty praktyczne, jako że prace będą wykonywane we współpracy z ośrodkami medycznymi i fizjologicznymi. W szczególności, określenie niewielu ale kluczowych parametrów może w przyszłości pozwolić na opracowanie prostych modeli predykcyjno-diagnostycznych.

MENU

POWER Och!DOK

HR Excellence


Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN, ul. Ks. Trojdena 4, 02-109 Warszawa
E-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Telefon: (+48) 22 592 59 00;
Copyright(c) 2016 IBIB PAN
Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności
Deklaracja dostępności

-->